Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,340
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,225 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Maurice Lacroix |
| Series | Masterpiece Roger Federer Croneo |
| Model Number | mp6128-ss001-92e |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 14.3mm |
Roger Federer Special Limited Edition! Automatic Chronograph Function, Date and Day of the week displayed at the 3 o'clock position, Samll Seconds sub-dial at 9 o'clock. Solid silver dial, Luminous Arabic Numerals, Hour Markers & Hands, blued steel seconds and counter hands.
This Watch has an alternate part number:
mp6128ss00192e