Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £3,177.00
SALE PRICE: £3,170
RRP: £3,530
YOU SAVE 10%
| In Stock | Yes |
| Availability | Estimated 4 Day Delivery |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,642 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £3,107 Save another 2% |
| Brand | Longines |
| Series | PrimaLuna Quartz 26.5mm |
| Model Number | L8.110.5.79.6 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel & Plated Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel & Rose Gold Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Diameter | 26.5mm |
Stainless steel & 18kt rose gold plated/capped case & bracelet.
Bezel set with 44 diamonds.
Silver Dial with dark blue Roman numerals and blue hands.
Displays date at the 3 o'clock position.
Reliable Swiss-made quartz movement.