Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £2,650
RRP: £2,950
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,208 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £2,597 Save another 2% |
| Brand | Longines |
| Series | PrimaLuna Quartz 26.5mm |
| Model Number | L8.110.0.87.6 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Mother of Pearl |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Diameter | 26.5mm |
Stainless steel case and bracelet. Mother of Pearl Dial 11 Diamond hour markers Diamond set Bezel Displays date at 3 o'clock Precise Swiss Quartz Movement