Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £1,480
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,110 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Longines |
| Series | Flagship Automatic Day Date 38.5mm |
| Model Number | L4.899.4.92.2 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Diameter | 38.5mm |
Polished Stainless steel case
Blue Dial.
Index hour markers
Displays day & date windows at the 3 o'clock position.
Longines Caliber L636, beats at 28,800 vph, contains 25 Jewels & has an approximate power reserve of 38 hours.