Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £1,743
RRP: £2,050
YOU SAVE 15%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £1,452 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £1,708 Save another 2% |
| Brand | Longines |
| Series | HydroConquest Automatic 39mm |
| Model Number | L3.779.4.70.6 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 300m/30atm/1000ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 11.7mm |
• Case: stainless steel - brushed• Crown: stainless steel• Bezel: uni-directional rotating, grey, ceramic, polished, Diving Scale, Luminous starting dot• Dial: black - lacquered, polished• Hour Markers: applied, index, polished, luminous• Hands: polished, luminous• Seconds hand: central large hand, luminous• Date: window at 3 o'clock• Calibre: Longines calibre L888, beats at 3.5Hz/25200 vph, 21 jewels, power reserve of 72 hours (3 days)