Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £2,040
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £1,410 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Longines |
| Series | Conquest Classic Automatic GMT 42mm |
| Model Number | L2.799.4.76.6 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 14.5mm |
Stainless steel case and bracelet.
Polished Steel Bezel
Silver Dial
GMT/Second time zone displayed in the center of dial
Displays Date Window at 3 o'clock.
Arabic Numerals at 6, 9 & 12
Applied index hour markers with Luminous fill.
Longines Caliber L704.2, beats at 28,800 vph & has an approximate power reserve of 48 hours