Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £5,920
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £4,193 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Longines |
| Series | Conquest Classic Automatic 40mm |
| Model Number | L2.785.8.56.3 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m |
| Diameter | 40mm |
18kt rose gold case
Black Dial
Displays Date Window at 3 o'clock.
Arabic Numerals at 6, 9 & 12
Applied index hour markers with Luminous fill.
Longines Caliber L619, beats at 28,800 vph & has an approximate power reserve of 42 hours