Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,930
| Availability | Estimated 30 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 5 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,948 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Longines |
| Series | Lindbergh |
| Model Number | L2.678.4.11.0 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Diameter | 47.5mm |
| Case Thickness | 16.15mm |
Longines Lindbergh 75th Anniversary Edition Stainless steel case Brown leather strap White dial with BlackRoman numeral hour markers Transparent case back with engraved back cover