Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £1,380
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £975 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Longines |
| Series | Master Automatic 42mm |
| Model Number | L2.665.4.78.5 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/99ft. |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 14.2mm |
Stainless steel case, Brown leather strap
Silver textured Dial with Painted Black Arabic Numerals and blued hands.
Displays Date at 3 o'clock.