Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £0 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Jaeger LeCoultre |
| Series | Master Ultra Thin Tourbillon |
| Model Number | 1322410 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Ivory |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/150ft |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 11.3mm |
This watch features:
Polished 18kt rose gold case.
"Eggshell" (ivory/off-white) colored dial.
Applied polished rose gold colored "gilt" index hour markers.
Rose Gold hands with a two-tone finish (matte & polished) for increased legibility.
60 seconds Tourbillon at the 6 o'clock position.
Blued seconds hand mounted onto the Tourbillon cage.
Jaeger LeCoultre Ultra Slim Self-Winding Caliber 982 - measuring only 6.40mm thick (impressive for a Tourbillon), oscillating rotor made of 22 carat rose gold, beats at 28,800 vph, composed out of 262 parts, contains 33 Jewels & has an approximate power reserve of 48 hours.
As with all JLC watches this watch has undergone a rigorous 1000 (41 days) test before leaving the factory.
This Watch has an alternate part number:
q1322410, q132.24.10, 132.24.10