Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £6,500
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £4,604 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | IWC |
| Series | Portuguese Hand Wound |
| Model Number | IW545407 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/99ft |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 10mm |
This watch features:
Polished stainless steel case with fine brushed/satin finished edges.
Black dial with a slightly recessed sub-dial.
Applied polished steel Arabic Numeral & Index hour markers.
Printed white minute track with polished steel indexes on each 5 minute marker.
Elegant polished steel leaf-shaped hands.
Small seconds sub-dial located at the 6 o'clock position, with a white printed seconds track markers, the "60" marker painted in a contrasting red color.
IWC calibre 98295, beats at 18,000 vph, contains 18 jewels & has an approximate Power Reserve of 46 hours. Movement decorated with Coates de Geneva (Geneva stripes).
This Watch has an alternate part number:
IW5454-07, 545407, 5454-07