Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £3,150
RRP: £3,500
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 4 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £2,625 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £3,087 Save another 2% |
| Brand | Hublot |
| Series | Classic Fusion Automatic 38mm |
| Model Number | 565.NX.1470.RX |
| Size | Midsize |
| Case Material | Titanium |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/5atm/200ft |
| Diameter | 38mm |
• Case: titanium - brushed & polished• Crown: titanium• Bezel: titanium, brushed & polished, secured with 6 h style titanium screws. black composite resin "bezel lug" sandwiched between the bezel & case.• Dial: black - sunray• Hour Markers: applied, index, polished• Hands: polished• Seconds hand: central large hand• Date: window at 3 o'clock• Calibre: Hublot calibre HUB1110, beats at 4Hz/28800 vph, 21 jewels, power reserve of 48 hours (2 days)