Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £95,170
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £65,033 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Hublot |
| Series | Classic Fusion Tourbillon 45mm |
| Model Number | 505.ox.9010.lr.1704 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Diamonds |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 45mm |
This watch features:
Polished 18kt rose gold case: entire case top pave set with 218 brilliant cut diamonds weighing a total of approximately 1.41 carats.
Solid 18kt rose gold bezel, set with 126 brilliant cut diamonds weighing a total of approximately .1.41 carats.
Bezel secured with 6 polished "H" style titanium screws.
Polished 18kt rose gold crown engraved with the Hublot logo.
Black composite resin "bezel lug" sandwiched between the bezel & case.
Pave diamond set dial set with 291 brilliant cut diamonds weighing a total of approximately 1.82 carat.
Applied polished finished rose gold toned index hour markers.
Polished finished rose gold toned hands.
Tourbillon: 60 seconds Tourbillon located at the 6 o'clock position.
Movement mainplate & bridges a black plated.
Hublot In-House Manufacture Caliber HUB6010, beats at 21,600 vph, composed out of 155 parts, contains 19 Jewels & has an approximate power reserve of 120 hours. Features a rose gold plated polished finished balance wheel.
This Watch has an alternate part number:
505ox9010lr1704