Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £25,555
RRP: £26,900
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| VAT-free Price | £21,296 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £25,044 Save another 2% |
| Brand | Hublot |
| Series | Big Bang UNICO 42mm |
| Model Number | 441.ES.5199.RX |
| Size | Mens |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Skeleton |
| Bracelet/Strap | Rubber Blue |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/10atm/300ft |
| Diameter | 42mm |
Limited edition 100 pieces• Case: ceramic - microblasted, orange ceramic• Crown: titanium• Bezel: blue, ceramic, microblasted• Dial: skeleton• Sub-dials: with Orange chapter rings• Hour Markers: applied, numeral & index combination, brushed & polished, luminous• Hands: brushed & polished, luminous• Dial flange: orange with minutes/seconds• Seconds hand: sub-dial at 9 o'clock, luminous• Date: window at 3 o'clock• Additional bands: rubber, blue, ; rubber, orange, • Calibre: Hublot calibre HUB1280, beats at 4Hz/28800 vph, 43 jewels, power reserve of 72 hours (3 days)Watch functions:• Chronograph: Flyback function. Column wheel mechanism. Large central seconds counter hand, 60 minute counter sub-dial at 3 o'clock.