Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £22,050.00
SALE PRICE: £20,825
RRP: £24,500
YOU SAVE 15%
| In Stock | Yes |
| Availability | Estimated 4 Day Delivery |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £17,354 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £20,409 Save another 2% |
| Brand | Hublot |
| Series | Big Bang UNICO 42mm |
| Model Number | 441.CX.1140.RX.SRA26 |
| Size | Mens |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Skeleton |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/10atm/300ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 14.5mm |
Limited edition 200 pieces• Case: ceramic - brushed & polished• Crown: titanium• Bezel: black, ceramic, polished, with 6 "h" style titanium screws• Dial: skeleton - matte• Hour Markers: applied, brushed, luminous• Hands: brushed, luminous• Dial flange: black with minutes/seconds• Seconds hand: sub-dial at 9 o'clock, luminous• Date: window at 3 o'clock• Calibre: Hublot calibre HUB1280, beats at 4Hz/28800 vph, 43 jewels, power reserve of 72 hours (3 days)Watch functions:• Chronograph: Flyback function. Column wheel mechanism. Large central seconds counter hand, 60 minute counter sub-dial at 3 o'clock.