Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £57,900
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £41,013 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Hublot |
| Series | Big Bang UNICO Perpetual Calendar 45mm |
| Model Number | 406.mc.0138.rx |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Skeleton |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 45mm |
LIMITED & NUMBERED EDITION OF 100 PIECES WORLDWIDE!Magic Gold is a patented material created by the fusion of 24-carat gold and ceramic. Unique and proprietary to Hublot, Magic Gold is the world’s first 18 carat scratch-resistant gold alloy with a hardness of almost 1000 Vickers.
Polished 18kt magic gold case.
Microblasted finished black ceramic bezel, with polished beveled sides, secured by 6 "H" style titanium screws. Black treated titanium lower bezel ring.
Case center lateral black inserts.
Magic gold crown with black rubber around the crown for enhanced grip.
Magic gold round shaped chrono buttons.
Sapphire crystal transparent dial. With applied brushed finished magic gold toned "Applique" style index hour markers with luminous fill.
Dial flange with red printed minute/seconds track & magic gold colored printed 5 seconds increments in Arabic numerals.
Brushed finished magic gold toned hands. Hour & minute hands with black filled tips & skeletonized bottoms.
Small continuous running seconds hand sub-dial located at the center of the 12 o'clock position.
Chronograph/Stopwatch functions:
Column wheel chronograph mechanism.
Features a "Flyback" function, which allows instant restarting of the chronograph with a single push of the button instead of the need to stop, reset & then restart the stop-watch.
Large red tipped central seconds counter.
30 minute counter sub-dial located at the 9 o'clock position.
12 hour counter sub-dial located at the 6 o'clock position.
Perpetual Calendar function:
Day of the week indicator at the center of sub-dial located at the 6 o'clock position.
Date of the month indicator sub-dial located at the 12 o'clock position.
Month indicator at the 2nd level of the sub-dial located at the 9 o'clock position.
Leap year indicator at the center of sub-dial located at the 9 o'clock position.
Moonphase sub-dial located at the 9 o'clock position.
Straps are easily interchangeable via a unique quick-release push-button system developed by Hublot. The buttons are located on the top & bottom central lugs (this watch is delivered with a single strap only).
Hublot in-house caliber UNICO HUB1270, beats at 28'800 vph, composed out of 416 parts, contains 46 Jewels & has an approximate power reserve of 72 hours.
This Watch has an alternate part number:
411om1180rx