Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £92,500
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £69,375 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Hublot |
| Series | Big Bang UNICO Perpetual Calendar 45mm |
| Model Number | 406.jx.0120.rt |
| Size | Mens |
| Case Material | Sapphire Crystal |
| Dial Colour | Skeleton |
| Bracelet/Strap | Rubber Transparent |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 45mm |
Big Bang UNICO Perpetual Calendar Sapphire Crystal - Limited & Numbered Edition Of 50 Pieces Worldwide!
Polished sapphire crystal case.
Polished sapphire crystal bezel, secured by 6 "H" style titanium screws.
Case center (edge) lateral transparent composite resin inserts.
Titanium crown with black rubber grip.
Titanium round shaped chrono buttons.
Sapphire crystal transparent dial. With applied brushed finished "Applique" style index hour markers with luminous fill.
Dial flange with minute/seconds track & printed 5 seconds increments in Arabic numerals.
Brushed finished hands. Hour & minute hands with luminous filled tips & skeletonized bottoms.
Small continuous running seconds hand sub-dial located at the center of the 12 o'clock position.
Chronograph/Stopwatch functions:
Column wheel chronograph mechanism.
Features a "Flyback" function, which allows instant restarting of the chronograph with a single push of the button instead of the need to stop, reset & then restart the stop-watch.
Large red tipped central seconds counter.
30 minute counter sub-dial located at the 9 o'clock position.
12 hour counter sub-dial located at the 6 o'clock position.
Perpetual Calendar function:
Day of the week indicator at the center of sub-dial located at the 6 o'clock position.
Date of the month indicator sub-dial located at the 12 o'clock position.
Month indicator at the 2nd level of the sub-dial located at the 9 o'clock position.
Leap year indicator at the center of sub-dial located at the 9 o'clock position.
Moonphase sub-dial located at the 9 o'clock position.
Straps are easily interchangeable via a unique quick-release push-button system developed by Hublot. The buttons are located on the top & bottom central lugs (this watch is delivered with a single strap only).
Hublot in-house caliber UNICO HUB1270, beats at 28'800 vph, composed out of 416 parts, contains 46 Jewels & has an approximate power reserve of 72 hours.
This Watch has an alternate part number:
411om1180rx