Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £8,370
RRP: £9,300
YOU SAVE 10%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £6,975 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £8,203 Save another 2% |
| Brand | Glashutte Original |
| Series | Serenade Luna 32.5mm |
| Model Number | 1-35-14-03-02-04 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Blue |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 32.5mm |
| Case Thickness | 8.9mm |
• Case: stainless steel - polished• Crown: stainless steel, Set with a single moonstone• Bezel: stainless steel, polished• Dial: blue - sunray• Hour Markers: applied, index, polished, set with 20 brilliant-cut diamonds• Hands: polished• Seconds hand: central large hand• Calibre: Glashutte Original calibre 35-14, beats at 4Hz/28800 vph, power reserve of 60 hours (3 days)Watch functions:• Moonphase: at 6 o'clock. Mother of Pearl lunar orb.