Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,700
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £5,647 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Girard Perregaux |
| Series | 1966 Automatic 40mm |
| Model Number | 49555-11-131-11a |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 40mm |
Polished stainless steel case.
Silver dial.
Applied polished bevelled index hour markers.
Fine printed dot minute/seconds track on dial perimter.
Polished hands.
Date window located at the 3 o'clock position.
GP Caliber GP03300-0030, beats at 28,800 vph, contains 27 Jewels & has an approximate Power reserve os 46 hours.
This Watch has an alternate part number:
495551113111a