Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £15,400
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £10,908 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Girard Perregaux |
| Series | 1966 Automatic 44mm |
| Model Number | 49551-52-131-bb60 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 9.82mm |
Polished 18kt rose gold case.
Silver dial with a fine sunburst guilloche texture pattern.
A combination of applied & painted index hour markers.
Rose gold hands.
Date window located at the 3 o'clock position.
Girard Perregaux Caliber GP01800-0004, beats at 28,800 vph, composed out of 190 parts, contains 28 Jewels & has an approximate power reserve of 54 hours.
This Watch has an alternate part number:
4955152131bb60