Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £9,100
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £6,446 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Girard Perregaux |
| Series | 1966 Date, Moon Phases 40mm |
| Model Number | 49545d11a131-bb60 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 40mm |
| Case Thickness | 10.80mm |
Polished stainless steel case.
Diamond set bezel (abt 1ct)
Silver dial
White gold "leaf shaped" hour & minute hands.
Date indicator sub-dial located at the 6 o'clock position.
Moonphase sub-dial located in the center of the subdial above the 6 o'clock position.
GP Caliber GP03300-0118, beats at 28,800 vph, contains 27 Jewels & has an approximate Power reserve os 46 hours.