Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £36,333
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £25,736 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Girard Perregaux |
| Series | 1966 Automatic 38mm |
| Model Number | 49525d53a1a1-53a |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | 18kt Rose Gold |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 38mm |
| Case Thickness | 8.50mm |
A beautiful Classic Timepiece.This watch features:
Polished 18kt white gold Case.
Diamond bezel.
Silver dial with applied & diamond index hour markers.
White gold "leaf shaped" hour & minute hands, blued seconds hand.
Date Window Located at the 3 o'clock position.
GP Caliber GP03300-0030, beats at 28,800 vph, contains 27 Jewels & has an approximate Power reserve os 46 hours.
This Watch has an alternate part number:
49525d53a1a153a