Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,741
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £5,483 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Girard Perregaux |
| Series | Vintage 1945 XXL Small Seconds |
| Model Number | 25880-11-121-bb6a |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Anti-Reflective Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 36.2mm X 35.25mm |
| Case Thickness | 10.83mm |
Stainless steel case polished bezel.
Matte silver dial with a very fine linear brushed finish.
Polished dauphin shaped hands.
Applied polished floral design Arabic Numeral hour markers.
Fine printed minute track on dial perimeter.
Small seconds sub-dial located at the 6 o'clock position.
Girard Perregaux Caliber gp03300-0052, beats at 28,800 vph, contains 32 Jewels & has an approximate power reserve of 46 hours.
This Watch has an alternate part number:
2588011121bb6a