Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £13,552
RRP: £15,400
YOU SAVE 12%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £11,293 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £13,281 Save another 2% |
| Brand | Chopard |
| Series | Alpine Eagle 36mm |
| Model Number | 298601-3002 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Mother of Pearl |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m |
| Diameter | 36mm |
| Case Thickness | 8.40mm |
Stainless steel case & Bracelet Diamond set bezel (0.810 total carat weight Mother of Pearl dial Applied rhodium plated Roman numeral and index hour markers with luminous fill Rhodium plated hands with luminous fill Chopard Caliber 09.01-C, beats at 25,200 vph, & has an approximate power reserve of 42 hours.