Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £24,000
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £17,000 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chopard |
| Series | Happy Sport Round Quartz 36mm |
| Model Number | 278582-6008 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Colour | Green |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel & Rose Gold Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 36mm |
18kt rose gold and steel case and bracelet Diamond set 18kt rose gold bezel (2.20 carats) Green dial with Roman numeral and index hour markers Fine printed minute track Five floating diamonds Displays date between 4 & 5 Crown set with blue Sapphire.