Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £16,065
RRP: £18,900
YOU SAVE 15%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £13,388 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £15,744 Save another 2% |
| Brand | Chopard |
| Series | L.U.C |
| Model Number | 168631-3001 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 8.9mm |
• Case: stainless steel - polished• Dial: silver• Markers: applied• Seconds hand: sub-dial at 6 o'clock• Calibre: Chopard calibre LUC 96.09, beats at 4Hz/28800 vph, 29 jewels, power reserve of 65 hours (3 days)