Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £4,320
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,168 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chopard |
| Series | Mille Miglia Classic Chronograph 39mm |
| Model Number | 168588-3001 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Rubber White |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/165ft |
| Diameter | 39mm |
| Case Thickness | 11.88mm |
Polished stainless steel case Silver dial with numeral hour markers Chronograph Functions: Large red tipped central seconds counter. 30 minute counter sub-dial located at the 9 o'clock position. 12 hour counter silver sub-dial located at the 6 o'clock position. Small seconds subdial located at 3 o'clock Date displayed between the 4 and 5 o'clock position. Luminous hour and minute hands COSC certified automatic mechanical movement with an approximate power reserve of 42 hours.