Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £3,900
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £2,860 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chopard |
| Series | Mille Miglia Automatic Chronograph |
| Model Number | 168511-3015 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic - Chronometer |
| Bezel | Fixed |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 50m/165ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 12.3mm |
Polished stainless steel case and black rubber strap.
Silver dial with Arabic numerals and luminescent hands.
Small seconds counter at 3 o'clock, 12 hour counter at 6 o'clock, and 30-minute counter at 9 o'clock.
Date displayed between the 4 and 5 o'clock position.
COSC certified automatic mechanical movement with an approximate power reserve of 42 hours.
This Watch has an alternate part number:
1685113015