Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £48,500
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £35,567 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chanel |
| Series | J12 Automatic 41mm |
| Model Number | h3155 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Ceramic Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/165ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 12mm |
The J12 Chromatic series watches are constructed from highly scratch-resistant material with a hardness close to that of sapphire. Its unique color and sparkle are obtained by adding titanium to ceramic and then polishing with diamond powder.
This watch features:
Polished grey titanium-ceramic case and bracelet.
18kt white gold-rimmed bezel set with 36 baguette-cut diamonds (approximately 3.4 carats).
18kt white gold crown set with a diamond cabochon (approximately 0.15 carats).
Black dial with 12 baguette-cut diamonds as index hour markers (approximately 0.52 carats).
Rhodium plated mirror-polished numerals and hands
Automatic mechanical movement with a power reserve of 42 hours.