Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £5,200
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,813 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chanel |
| Series | J12 Automatic 38mm |
| Model Number | h2423 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | Mother of Pearl |
| Bracelet/Strap | Ceramic White |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 38mm |
| Case Thickness | 11mm |
The J12 series watches are constructed mostly from high-gloss finished Ceramic which is extremely scratch resistant, keeping the watch looking stylish & new for a long time.This watch features:
All white ceramic case.
Steel rimmed & white ceramic bezel
All white ceramic bracelet.
White Mother of Pearl dial with 8 applied diamond hour markers.
Silver hands with luminescent hight-lights.
Painted black seconds track indexes.