Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £12,600
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £8,925 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chanel |
| Series | J12 Automatic Chronograph 41mm |
| Model Number | h1008 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Ceramic White |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Uni-Directional Rotating |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 200m/660ft |
| Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 14mm |
The J12 series watches are constructed mostly from high-gloss finished Ceramic which is extremely scratch resistant, keeping the watch looking stylish & new for a long time.This watch features:
All white ceramic case.
Steel rimmed bezel set with 2-rows of VS Quality Top Wesselton white diamonds.
All white ceramic bracelet.
White lacquered dial with black-toned applied Arabic Numeral hour markers. Silver-toned Chronograph sub-dials.
Black hands with luminescent hight-lights.
Painted black minute & seconds track indexes. Luminescent Hour index markers.
Date window located between the 4 & 5 o'clock position.