Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £4,600
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,373 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Chanel |
| Series | J12 GMT 38mm |
| Model Number | H3103 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Ceramic |
| Dial Colour | White |
| Bracelet/Strap | Ceramic White |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/165ft |
| Diameter | 38mm |
The J12 series watches are constructed mostly from high-gloss finished Ceramic which is extremely scratch resistant, keeping the watch looking stylish & new for a long time.This watch features:
All white high-tech ceramic case and bracelet.
Steel rimmed bezel.
White lacquered dial with applied Arabic Numeral hour markers.
Steel hands with luminescent highlights.
Date window located between the 4 & 5 o'clock position.
GMT/Dual-Time complication indicated by the silver hand with the blue arrow head, which makes 1 revolution every 24 hours & points to the 24 hour markers on the outer rim of dial.
42 hour power reserve.