Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £13,100
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £10,230 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Drive de Cartier |
| Model Number | wgnm0006 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 39mm X 38mm |
| Case Thickness | 6.6mm |
Polished 18kt pink gold case.
Crown set with a blue spinel cabochon.
Silver dial with black Roman numerals.
Sword-shaped blued hour and minute hands.
Cartier Caliber 430 MC movement.