Ladies Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £12,200
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £9,455 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Ballon Bleu 28mm |
| Model Number | we902079 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 28.2mm |
| Case Thickness | 9.35mm |
Stainless steel case and bracelet
18KT Rose gold bezel set with 42 diamonds (0.52 carats)
18kt Rose gold Crown set with a synthetic blue cabochon
Silver opaline dial
Black Roman Numeral hour markers
Steel blued hands