Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £10,973
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £8,229 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Calibre de Cartier 42mm |
| Model Number | w7100036 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel & Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel & Rose Gold Brushed & Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 10mm |
Stainless steel case with a rose gold bezel.
Bracelet made of brushed and polished stainless steel links and rose gold center links.
Silvered and textured opaline dial with black Roman numerals and luminescent sword-shaped black oxidized steel hands.
Small seconds counter at the 6 o'clock position.
Date displayed at the 3 o'clock position.
Crown set with a blue synthetic faceted spinel.
Cartier Caliber 1904-PS MC automatic mechanical movement.