Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: NO LONGER AVAILABLE
RRP: £7,400
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £5,242 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Ballon Bleu Chronograph |
| Model Number | w6920078 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 44mm |
| Case Thickness | 14.8mm |
Polished stainless steel case.
Round case is finished with a domed crystal and a slightly domed solid steel case back.
Silver sunray dial with Roman numeral hour markers & sword-shaped blued steel hands.
Crown protector projecting slightly from the case and set with a blue synthetic spinel cabochon.
Date displayed at the 9 o'clock position.
Cartier calibre 8101 MC mechanical movement with automatic winding