Midsize Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £5,400
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £4,050 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Santos 100 Medium |
| Model Number | w20126x8 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Pink |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 35.6mm X 44.2mmnot including lugs |
| Case Thickness | 10.7mm |
Stainless steel case
Pink leather strap with push button clasp
Silver dial with Large Black Roman numerals
Luminous hands.