Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £16,380
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £12,285 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Santos Dumont Colleciton |
| Model Number | w2007051 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt White Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Deployant Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/100ft. |
| Diameter | 34.6mm X 44.6mm |
| Case Thickness | 5.58mm |
Silver dial with Large Black Roman numerals
Black sword shaped hands
Crown set with sapphire.