Midsize Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £3,325
RRP: £3,500
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £2,771 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £3,259 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Must Quartz Large |
| Model Number | WSTA0108 |
| Size | Midsize |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Black |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 25.5mm X 33.7mm |
| Case Thickness | 6.6mm |
• Case: stainless steel - polished• Crown: stainless steel, set with a synthetic cabochon-shaped spinel• Dial: black - lacquered• Hands: polished
This Watch has an alternate part number:
wsta0072