Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £7,220
RRP: £7,600
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £6,017 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £7,076 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Santos De Cartier Large |
| Model Number | WSSA0089 |
| Size | Mens |
| Case Material | Titanium |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Titanium |
| Clasp | Push Button Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 100m/10atm/300ft |
| Diameter | 39.8mm X 47.5mm |
| Case Thickness | 9.4mm |
• Case: titanium - matte, bead blasted• Crown: titanium, set with a faceted synthetic black spinel cabochon• Bezel: titanium, matte• Dial: silver - matte• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel• Seconds hand: central large hand• Date: window at 6 o'clock• Additional bands: alligator/crocodile leather, grey, • Calibre: Cartier calibre 1847 MC, beats at 4Hz/28800 vph, 23 jewels, power reserve of 48 hours (2 days)