Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £18,145
RRP: £19,100
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £15,121 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £17,782 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Americaine Small |
| Model Number | WJTA0059 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Red |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 19.4mm X 35.4mm |
| Case Thickness | 6.8mm |
• Case: 18kt rose gold - brushed & polished• Crown: 18kt rose gold, set with a brilliant-cut diamond• Bezel: 18kt rose gold, set with 32 brilliant-cut diamonds• Dial: silver - brushed• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel
This Watch has an alternate part number:
wjta0042