Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £25,080
RRP: £26,400
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £20,900 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £24,578 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Panthere de Cartier Small |
| Model Number | WJPN0086 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | 18kt Yellow Gold Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/100ft |
| Diameter | 22mm X 30mm |
| Case Thickness | 6mm |
• Case: 18kt yellow gold - polished• Crown: 18kt yellow gold, Octagonal crown set with a single diamond• Bezel: 18kt yellow gold, polished• Dial: silver - matte• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: blued steel