Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £30,685
RRP: £32,300
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £25,571 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £30,071 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Panthere de Cartier Mini |
| Model Number | WJPN0063 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | 18kt Rose Gold Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/100ft |
| Diameter | 25mm X 19mm |
| Case Thickness | 6mm |
• Case: 18kt rose gold - polished• Crown: 18kt rose gold, Crown set with a brilliant-cut diamond totaling 0.02 carats.• Bezel: 18kt rose gold, polished, set with 32 brilliant-cut diamonds totaling 0.15 carats• Dial: silver - matte• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: blued steel