Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: £15,295
RRP: £16,100
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £12,746 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £14,989 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Americaine Large |
| Model Number | WGTA0300 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Clasp | Push Button Deployant Buckle |
| Movement | Automatic |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 24.4mm X 44.4mm |
| Case Thickness | 8.6mm |
• Case: 18kt yellow gold - brushed & polished• Crown: 18kt yellow gold, Set with a faceted sapphire• Dial: silver - brushed• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel• Calibre: Cartier calibre 1899 MC, beats at 4Hz/28800 vph, 23 jewels, power reserve of 40 hours (2 days)