Midsize Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £11,875
RRP: £12,500
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £9,896 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £11,638 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Louis Medium |
| Model Number | WGTA0011 |
| Size | Midsize |
| Case Material | 18kt Rose Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Brown |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 25.5mm X 33.7mm |
| Case Thickness | 6.6mm |
• Case: 18kt rose gold - polished• Crown: 18kt rose gold, set with a blue sapphire cabochon• Dial: silver - sunray• Hour Markers: painted, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel• Calibre: Cartier calibre 1917 MC, beats at 3Hz/21600 vph, 19 jewels, power reserve of 38 hours (2 days)