Mens Watch | Manual Wind Movement
OUR PRICE: £8,455
RRP: £8,900
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £7,046 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £8,286 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Santos Dumont X-Large |
| Model Number | WGSA0108 |
| Size | Mens |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Alligator/Crocodile Leather Blue |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Manual Wind |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 46.6mm |
| Case Thickness | 7.5mm |
• Case: 18kt yellow gold - brushed & polished• Crown: 18kt yellow gold, set with a blue cabochon synthetic spinel• Bezel: 18kt yellow gold, polished• Dial: silver - sunray• Hour Markers: printed, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel• Calibre: Cartier calibre 430 MC, beats at 3Hz/21600 vph, 18 jewels, power reserve of 38 hours (2 days)