Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £26,695
RRP: £28,100
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £22,246 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £26,161 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Santos De Cartier Small |
| Model Number | WGSA0107 |
| Size | Ladies |
| Case Material | 18kt Yellow Gold |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | 18kt Yellow Gold Brushed |
| Clasp | Deployant Clasp |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 34.5mm |
| Case Thickness | 7.1mm |
• Case: 18kt yellow gold - brushed & polished• Crown: 18kt yellow gold, set with a synthetic faceted blue spinel• Bezel: 18kt yellow gold, polished• Dial: silver - sunray• Hour Markers: printed, black, roman numerals• Hands: polished, blued steel• Additional bands: calfskin leather, blue,