Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £9,700
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty - All Papers Included |
| VAT-free Price | £7,275 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Cartier |
| Series | Calibre de Cartier Chronograph |
| Model Number | W7100045 |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Stainless Steel Brushed & Polished |
| Clasp | Hidden Folding Clasp |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Transparent |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Diameter | 42mm |
| Case Thickness | 12.6mm |
Brushed and polished finished stainless steel case.
Minute track printed in black on the concave/fluted bezel.
Silvered and textured opaline dial with concentric circles on the outer dial and inside each subdial counter.
Black Roman numeral hour markers, along with black-outlined index hour markers.
Luminescent sword-shaped black oxidized steel hands.
Chronograph/stopwatch functions:
Large black central seconds hand.
30-minute counter located at the 3 o'clock position.
12-hour counter located at the 9 o'clock position.
Date window displayed at the 6 o'clock position.
Crown set with a blue synthetic faceted spinel.
Cartier Caliber 1904-CH MC automatic mechanical chronograph movement, beating at 28,800 vph, containing 35 jewels and having a power reserve of 48 hours.