Ladies Watch | Quartz Movement
OUR PRICE: £5,463
RRP: £5,750
YOU SAVE 5.%
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | All papers included |
| VAT-free Price | £4,552 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Bank Transfer Price | £5,353 Save another 2% |
| Brand | Cartier |
| Series | Tank Must Quartz Small |
| Model Number | W4TA0031 |
| Size | Ladies |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Calfskin Leather Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Quartz |
| Screw-down Crown | No |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 30m/3atm/99ft |
| Diameter | 22mm X 29.5mm |
| Case Thickness | 6.6mm |
• Case: stainless steel - polished• Crown: stainless steel, set with a synthetic cabochon-shaped spinel• Bezel: , set with 40 brilliant-cut diamonds• Dial: silver• Hour Markers: printed, black, roman numerals• Hands: blued steel
This Watch has an alternate part number:
w4ta0016