Mens Watch | Automatic Movement
OUR PRICE: DISCONTINUED
RRP: £5,036
| Availability | Estimated 14-28 Day Delivery Want it sooner? |
| Warranty | TheWatchSource 2 Year Warranty |
| VAT-free Price | £3,567 For shipping outside the UK and qualifying BFPO addresses only |
| Brand | Bulgari |
| Series | Diagono Chronograph 42mm |
| Model Number | dg42c6svdch |
| Size | Mens |
| Case Material | Stainless Steel |
| Dial Colour | Silver |
| Bracelet/Strap | Rubber Black |
| Clasp | Tang Buckle |
| Movement | Automatic |
| Bezel | Fixed |
| Screw-down Crown | Yes |
| Crystal | Scratch Resistant Sapphire |
| Case Back | Solid |
| Water Resistance | 50m/150ft |
| Diameter | 42mm |
This watch features:
Brushed stainless steel case.
Black rubber coated steel bezel embossed with the iconic BVLGARI•BVLGARI logo.
Silver dial with a checkered pattern texture & semni-contrasting silver rimmed sub-dials.
Applied polished stainless steel & black filled hour markers in a combination of indexes & Arabic Numerals.
Fine printed minute/seconds/fractions of a second track on the dial perimeter.
Partially skeletonized, steel hands with luminous tips.
Chronograph/Stopwatch functions:
Large central seconds counter.
30 minute counter sub-dial located at the 9 o'clock position.
12 hour counter located at the 6 o'clock position.
Continuous running small seconds sub-dial located at the 3 o'clock position.
Date window displayed between the 4 & 5 o'clock position.
Automatic movement with an approximate power reserve of 42 hours.